Pécs
Pécs Baranya megye székhelye, város a Dél-Baranyai-dombság kistájegységben, mely a Dunántúli-dombság része, a Mecsek hegység déli lejtőin. A település a fővárostól dél-délnyugat irányban helyezkedik el, a Pécs – Budapest távolság 200 kilométer. Pécs lakossága 170 ezer fő. Hosszú történelmi múltra visszatekintő város, fontos regionális központ, jelentős gazdasága, kultúrája, turisztikája és oktatása is. Múltja, nevezetességei, látnivalói miatt jelentős az idegenforgalom a településen, az odalátogatókat számos szállás, legyen az hotel vagy panzió várja, de eladó vagy kiadó ingatlan, lakás is található azok számára, akik hosszabb időt töltenének Pécsen.
Látnivalók:
A műemléki jelentőségű, 14. századi fallal körülvett pécsi belváros további nevezetességei:
- Négytornyos székesegyház: Szent István kezdte építeni, a mai szentély, az altemplom, az orgonakarzatig terjedő három hajó és a két nyugati torony 11. századi, további részek a 12., 14., és a 16. századból valók, a 19. század elején gótikus átépítés Pollack Mihály tervei szerint, majd a század végén Schmidt Frigyes irányításával a román eredetnek legjobban megfelelő újabb átépítés
- Püspöki palota: középkori eredetű, 18. század közepén barokk átépítés
- Káptalani levéltár: copf stílusú barokk
- Az alapjaiban 12. századi épületben megtekinthetjük az évszázadok során stílusban változó püspöki dolgozószobákat és szalonokat. A termekben egyedi díszítésű barokk, biedermeier, neoreneszánsz és neobarokk bútorok, festmények, berendezési tárgyak segítségével különböző korok püspökeinek élete tárul elénk. Az enteriőrökben 17. század végi, Mária Terézia által adományozott falikárpitok mellett 18. századi, nagyméretű olajfestmények, püspöki portrék gazdagítják a látogatás élményét.
Barbakán: Pécs város egykori városfalának egyetlen megmaradt kőbástyája gótikus stílusban.
A 15. századi kör alaprajzú bástya a hajdani püspökvár falrendszerének része volt. A történészek Kinizsi Pál hadvezér Pécsett tartózkodásához kötik a Barbakán megépülését. A lőrésekkel tagolt magas várfal nyugati sarkán elhelyezkedő építmény tetejéről páratlan kilátás nyílik a belvárosra.
- Gázi pasa dzsámija, jelenleg Belvárosi templom
- Gázi Kászim pasa dzsámija vagy Belvárosi Gyertyaszentelő Boldogasszony-templom a magyarországi török-iszlám építészetlegmonumentálisabb alkotása, Pécs egyik jelképe, Európa legészakibb épségben maradt dzsámija. A dzsámit Gázi Kászim 1543-1546 között építtette. Eredeti mérete hosszában és szélességében száz lépés. Ma katolikus templomként működik. Látogatható.
- Irgalmasok temploma: barokk, majd eklektikus homlokzat, előtte a Zsolnay gyár által készített és adományozott kút
- Rendházukat 1731-ben kezdték el építeni. 1744-ben tűzvész martaléka lett a kis templom, de hamarosan eredeti formájában készült el, csupán egy kórussal gyarapodott. 1787-ben II. József császár feloszlatta a kapucinusokat is, közel száz éves után Pécsett is megüresedett a rendházuk és templomuk.
Pécs zsinagóga
A Pécsi zsinagóga Pécs egyetlen izraelita vallású zsinagógája, ami 1868 és 1869 között épült Feszl Frigyes, Gerster Károly és Kauser Lipót tervei alapján romantikus stílusban. A Kossuth-téren álló épület felújítása 1980 óta is tart.
A régi belvároson kívüli pécsi nevezetességek:
Mindenszentek temploma: román, 1157, gótikus boltozat 15. század, berendezés 18. század vége, ez volt a török hódítás idején a keresztényeknek meghagyott egyetlen templom.
A XII. században épült román stílusban, a város legrégebbi temploma. Pécsett a törökök csak ebben a templomban engedték a szabad vallásgyakorlást.
Szent Ágoston-templom: középkori eredetű, a török időkben dzsámi, 1712-ben barokk átépítés
A török kiűzése után, 1710-ben telepedtek le ágostonrendi szerzetesek. A rendház a mai plébánia területén épült, a templomot a dzsámi maradványaiból építették. A templom 1750-ben leégett. 1912-ben alakították át eklektikus stílusúvá.[1]
A templom egyhajós, oltára a 18. századból származik, festményei nagyrészt az 1930-as években készültek (Gebauer Ernő, Gádor Emil, Szelle Stefán Henrik által).[2]
A templomnak 1889-ből származó Angster-orgonája van. A 28 méteres templomtoronyban 3 harang van, a nagyharang 1828-ban, a közép- és lélekharang 1929-ben készült. 2004. szeptembere óta a templom toronyórája bányászritmusra íródott zenés játékot ad.
Havi hegyi fogadalmi kápolna: barokk, 1698
1691-1697 között épült fel a Havas Boldogasszony tiszteletére emelt fatornyos kis kápolna, annak emlékére, hogy megszűnt a városban a pestis járvány
Pécs turisztikai nevezetességei:
Misina tető: tv-torony
A Misina tetőn áll a 191 méter magas TV torony, amely körkilátójából fenséges sóhajtásra késztető panoráma tárul a turista szeme elé. Innen tiszta, szép időben akár a badacsonyi hegyet vagy Horvátország felé nézve a Fekete- hegységet is láthatjuk. A TV torony kilátójába lifttel lehet feljutni, amely 75 méter magasságban pompás látvány mellett egy kis étterem kínálatával is kedveskedik.
Ezen a szinten egy kis kiállítás is várja a látogatókat, amely segít egy picit jobban megismerni és megszeretni ezt a vidéket a kiállított kőzeteivel, a megkövült növényeivel és a Mecseki dinoszaurusszal, változatos növény- és állatvilágával. Egy terepasztal még inkább segít áttekinteni a Mecsek domborzati viszonyait.